Prva stran >> Članki
17 Mar 06
Seminar "Sodobni trendi v imobilizaciji" (Ljubljana, 17.3.2006)

Sodobni trendi v imobilizaciji – poročilo s seminarja

Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci-strokovna skupina mavčarjev je 17. marca v hotelu M v Ljubljani pripravila že tretje samostojno strokovno srečanje mavčarjev Slovenije z naslovom, Sodobni trendi v imobilizaciji. Zbrali smo se mavčarji iz vseh regij Slovenije z namenom, da bi prisluhnili aktualni temi poklicne kvalifikacije, zdravstveno vzgojnem delu v mavčarni Kliničnega oddelka za travmatologijo v Ljubljani ter se seznanili in praktično preiskusili MOK tehniko mavčenja v dovršeno izpeljani učni delavnici.
Udarno temo NACIONALNA POKLICNA KVALIFIKACIJA-Ortopedski tehnolog/ortopedska tehnologinja je izčrpno predstavila mag. Majda Može iz Kliničnega

centra , ki v sodelovanju z mavčarji pripravlja tudi program usposabljanja. Povedala je, da je postopek za registracijo izvajalca postopkov certificiranja na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve že v teku in da pričakuje ,da se bo program usposabljanja in certificiranja lahko začel že letos jeseni. Pri tem postopku gre za uradno in formalno potrjevanje in preverjanje pridobljenega znanja ali kvalifikacij, ratificiranje uspeha pridobljenega na tečaju ali izpitu. Vendar ne gre samo za znanja in spretnosti, pridobljena na tečaju ali izpitu, temveč tudi v šolah, na delovnem mestu, pri neformalnem druženju, gre za znanja, pridobljena v procesu formalnega in neformalnega izobraževanja in učenja. Gre predvsem za potrjevanje in preverjanje znanj pridobljenih izven formalnega izobraževalnega sistema. Rezultat uspešno opravljenega postopka certificiranja je certifikat, ki dokazuje poklicno kvalifikacijo.

Zdravstveno vzgojno delo v mavčarni je predstavil Edin Adrović. Poudaril je, da bo potrebno zaradi različnih lastnosti tako klasičnih kot sodobnih materialov, ki se uporabljajo pri imobilizaciji pripraviti ustrezna navodila oziroma standarde uporabe, tako za klasični mavec, mavec iz umetnih mas, ortopedske pripomočke…

Predavatelj se je med predavanjem osredotočil na navodila pacientom, ki so bili oskrbljeni s klasičnim mavcem. Predstavil je osnutek navodil ter pozval vse udeležence k sodelovanju, da bi s skupnimi močmi ( timsko delo ) izoblikovali navodila, katera bi lahko standardizirali na nivoju stroke.

Gost iz Nemčije Axel A. Wierzimok, ortopedski tehnik, je predaval o novi MOK tehniki imobolizacije. Izvaja se s sintetičnimi materiali, ki so pri nas že dalj časa poznani. Vendar razvoj prinaša vedno nove materiale in tehnike tako, da smo lahko tudi tokrat spoznali nov sintetični mavec, ki omogoča mehko, poltrdo ali trdo imobilizacijo. MOK tehnika temelji na tem, da se imobilizira čim manjši del uda ali sklepov oziroma se imobilizacija skrajša-minimalizira takoj ko to dopušča poškodba. S tem zmanjšamo stranske učinke imobilizacije kot so oslabelost mišic-atrofija, kontrakture sklepov, distrofija kosti....

Razmerje med uporabo sintetičnega in klasičnega mavca pri nas in v tujini je veliko. Tujina uporablja 91% sintetičnih mavčnih oblog, medtem ko v Sloveniji naredimo 98% mavcev iz klasičnega materiala. Pri nas je sintetični mavec izključno samoplačniški in ni pravica iz zdravstvenega zavarovanja, kar je glavni vzrok te očitne razlike.

V dobro obiskani učni delavnici, ki je potekala tri ure smo imeli vsi udeleženci seminarja možnost praktično preiskusiti MOK tehniko imbilizacije kakor tudi nove materiale.

Generalni sponzor seminarja je bilo podjetje Kastor m.d.d.o.o., za kar se jim iskreno zahvaljujemo.

Miha Okrožnik, Edin Adrović