Sodelovanje v tujini
1 Okt 05
Poročilo z 2. kongresa WFCCN (Buenos Aires, Argentina; 27.-31.8.2005)


Drago Satošek, dipl. z.n., član IO pri Sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci, predstavnik CONNECT-a za Slovenijo

»Gostiteljica letnega sestanka WFCCN (World Federation of Critical Care Nurses) je bila Argentina. Sestanek je potekal v sklopu 9. kongresa WFSICCM ( World Federation of Intensive and Critical Care Societies) in 2. kongresa WFCCN, ki je potekal v času od 27. do 31. avgusta 2005.«
Sestanek WFCCN smo pričeli 27. avgusta ob 9 uri s pozdravnim govorom predsednika g. Geda Williamsa ter dobrodošlico predstavnice iz Argentine ga. Laure Alberto. Po uvodnih govorih je sledila predstavitev vseh ostalih udeležencev sestanka. Slovenijo (Sekcijo medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci) sem zastopal namesto ga. Slavice Klančar.

Po potrditvi zapisnika iz sestanka v Cambridgu, Velika Britanija, smo se lotili dnevnega reda. Najbolj pomembna točka je bila namenjena predstavitvi dveh deklaracij. Deklaraciji se nanašata na izobraževanje medicinskih sester, ki delajo s življenjsko ogroženimi pacienti ter na standarde za pogoje dela teh medicinskih sester. Prvo smo poimenovali Madridska deklaracija (Position Statement on the Provision of Critical Care Nursing Education) in drugo Deklaracija iz Buenos Airesa (Position Statement on the Provision of Critical Care Nursing Workforce). Obe deklaraciji smo soglasno sprejeli. Ogledate si jih lahko na spletu: www.wfccn.org. Predstavili so tudi osnove nove izjave, ki jo pripravlja WFCCN, ki pa se bo nanašala na pravice kritično bolnih pacientov.


Sestanek smo nadaljevali v luči globalizacije in povezovanja, predvsem osnovanju Južno ameriške federacije. WFCCN si prizadeva, da bi se nacionalna združenja različnih držav iz istega kontinenta povezovale v skupno federacijo, ki se nato vključi v WFCCN. Primera za to sta EfCCNa (Evropsko združenje za zdravstveno nego življenjsko ogroženega pacienta) ter APFCCN (Azijsko pacifiška federacija za zdravstveno nego življenjsko ogroženega pacienta). Poleg ostalih točk dnevnega reda smo imeli tudi volitve novega izvršilnega odbora. Naporen dan pa smo zaključili z obiskom baleta Romeo in Julija.

Ostale dneve med 28. in 31. avgustom sem se udeležil predavanj v sklopu 2. kongresa WFCCN. Zastopane so bile predvsem teme kot so globalizacija, povezovanje, izobraževanje, raziskovanje v zdravstveni negi, bila so tudi izbrana poglavja iz kardiologije ter ostale teme. Seveda pa smo imeli na razpolago še obširno paleto predavanj iz področja medicine. Poleg vseh teh predavanj sem se udeleževal sestankov WFCCN. Zelo pomemben je bil sestanek odbora publikacije CONNECT. CONNECT je uradna publikacija WFCCN, in sicer je namenjena medicinskim sestram, ki skrbijo za življenjsko ogroženega pacienta. CONNECT je brezplačna on-line publikacija. Registrirate se lahko na spletni strani www.connectpublishing.com, kjer si lahko zanimive članke tudi preberete. Predstavljeno nam je bilo dosedanje delovanje ter uspešnost CONNECT-a in postavili smo si cilje za prihodnost. Na kongresu pa sem poleg vsakodnevne aktivne udeležbe na sestankih WFCCN predstavil tudi plakat z naslovom »Zdravstvena nega pacienta s pljučno embolijo na urgenci in triaža«, ki sva ga izdelala z ga. Majdo Cotič-Anderle.

Pet dnevno srečanje smo zaključili s prijetnim druženjem z medicinskimi sestrami iz različnih južno ameriških držav. Seveda je bilo na srečanjih čutiti duh latinske Amerike. Tako pri predstavitvi plakata kot tudi na sestankih WFCCN sem bil sprejet s simpatijami in pohvalami. Na sestankih pa sem pridobil pravico o enakovrednem odločanju pri sprejemanju novih sklepov. Buenos Aires mi bo ostal v nepozabnem spominu, za kar se zahvaljujem spoštovani ga. Slavici Klančar za moralno in strokovno podporo, Sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci, ki mi je omogočila udeležbo na kongresu ter Schering-Plough za donacijo sredstev.