Sodelovanje v tujini
30 Avg 07
Poročilo s 4. WfCCN (Sun City, Južnoafriška republika; 13.-17.8.2007)

Poročilo s 4. kongresa Svetovnega združenja za zdravstveno nego življenjsko ogroženega bolnika (CRITICAL CARE – CRITICAL TIMES) ter s sestanka Council World Federation of Critical Care Nursing (WFCCN ) Sun City, Južnoafriška republika

Drago Satošek

V času med 13. in 17. avgustom 2007 je v Sun City, JAR potekal 4. svetovni kongres WFCCN z naslovom »CRITCAL CARE – CRITICAL TIMES«, na katerem so sodelovali predstavniki in udeleženci 52 držav. Kongresa se je kot predstavnik Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci ter kot predstavnik sveta WFCCN za Slovenijo udeležil Drago Satošek.


13. 08. 2007 je zasedal odbor predstavnikov Svetovnega združenja za zdravstveno nego življenjsko ogroženega bolnika (WFCCN), katerega se je udeležil Drago Satošek, ki je predstavnik Slovenije v WFCCN. Predstavili so delo združenja v preteklih letih ter zastavili načrte za nadaljnje delo. V preteklem letu se je oblikovalo pod okriljem WFCCN novo združenje , ki povezuje nacionalne organizacije držav Latinske Amerike (Federacion Latinoamerican de Enfermeria en Cuidado Intensivo – FLECI). Tako kot evropsko združenje - EfCCNa je tudi FLECI samostojno združenje, ima pa svoje predstavnike v WFCCN. Sprejete so bile tudi 4 vloge za novo članstvo v WFCCN in sicer iz Nigerije, Bolivije, Columbije ter Argentine in s tem je v svetovnem združenju že 32 držav članic. Potrdili so tudi vse izdane deklaracije, katere si lahko ogledate na spletni strani www.wfccn.org. Na koncu srečanja so izvedli tudi volitve za nov izvršilni odbor WFCCN in ponovno so za predsednika združenja izvolili Geda Williamsa, predstavnika Australije, ostali člani izvršilnega odbora pa so še predstavniki iz Južnoafriške republike, Argentine in Nove Zelandije.

Poseben sestanek je bil tudi namenjen spletni strokovni reviji CONNECT, ki je namenjena medicinskim sestram, ki se pri svojem delu srečujejo z življenjsko ogroženim pacientom (www.connectpublishing.com). Izhaja štirikrat letno in je brezplačna strokovna revija za vse. Edini pogoji za prebiranje vsebin revije je dostop do interneta, program Adobe Acrobat ter registracija v sistemu. Žal pa slovenske medicinske sestre in zdravstveni tehniki le redko prebiramo to revijo. Lahko pa svoj članek v angleškem jeziku tudi objavite v omenjeni reviji. Obrnete se lahko na urednike revije ali pa na predstavnika za Slovenijo. Njihove kontaktne naslove lahko najdete na spletni strani CONNECT pod zavihkom »Editorial Borad«. Do povezave za omenjeno revijo lahko pridete tudi na spletni strani Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci (www.urgenca.org).

Teme na kongresu so bile s področja intenzivne medicine, travmatologije, opeklin, pediatrije ter zdravstvene nege teh področij. Poleg kvalitetnih in zanimivih predavanj so bili predstavljeni tudi posterji, kjer smo sodelovali tudi slovenski udeleženci. Drago Satošek je predstavil poster z naslovom »Komunikacija s sorodniki življenjsko ogroženih bolnikov ter etični principi«, ki ga je pripravil v sodelovanju z Marušo Brvar ter Slavico Klančar. Kongresa sta se udeležila še dva slovenska predstavnika, Irena Buček Hajdarevič in Rudi Kočevar, ter predstavila poster z naslovom »Kritične točke v oskrbi in transportu življenjsko ogroženih poškodovancev«.

Po končanem uradnem dnevnem redu so organizatorji poskrbeli tudi za družabne večere, ki so bili namenjeni socializaciji, izmenjavi mnenj in izkušenj ter navezovanju stikov s predstavniki iz različnih držav. Kongres je bil strokovno kvaliteten ter uporaben za vsakodnevno delo.

Sun City mi bo ostal v nepozabnem spominu, za kar se zahvaljujem Sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci, ki mi je omogočila udeležbo na kongresu in spoštovani ga. Slavici Klančar za moralno in strokovno podporo.