Prva stran >> Članki
30 Apr 07
Poročilo s sestanka EfCCN na Cipru (28. in 29. 4. 2007)

Maruša Brvar, Vida Bračko

28. in 29. 4. 2007 je v Nikoziji na Cipru potekalo spomladansko srečanje evropskega združenja za zdravstveno nego življenjsko ogroženih bolnikov EfCCNa (European federation of Critical Care Nurses associations), ki sva se ga udeležili kot predstavnici Sekcije medicinskih sester v urgenci. Tokratno srečanje je pripravilo Ciprsko združenje medicinskih sester za urgentno in intenzivno zdravstveno nego.
Po uvodnih pozdravih gostiteljice gospe Evanthie Georgiou, predsednice ciprskega združenja in predsednika združenja EfCCNa gospoda Wouterja de Graafa smo prisluhnili poročilom o delu EfCCNe v zadnje pol leta, nato pa pričeli z delom v skupinah oziroma odborih. Trenutno delujejo odbori za izobraževanje, za mednarodne izmenjave, za raziskovanje, za zaposlovanje in za pripravo kongresov.

Odbor za izobraževanje, v katerem sodelujemo tudi mi, je pripravil analizo vprašalnikov glede načinov izobraževanja za področje »critical care« v posameznih evropskih državah. Oblike izobraževanja so zelo različne, prav tako tudi zahteve. EfCCNa kot organizacija želi pripraviti smernice za izobraževanje in vseskozi promovira pomen izobraževanja za države, kjer tega izobraževanja še nimajo. Seveda pa se mora izobraževanje za področje »critical care« vklapljati v koncept vseživljenjskega učenja.

Člani EfCCNa smo sprejeli tudi uradno stališče (position statement) o podpori prisotnosti svojcev in pomembnih drugih med oživljanjem. Dokument bo objavljen tudi na spletni strani www.efccna.org. Številne študije govorijo v prid oz. pozitivnim učinkom prisotnosti svojcev in pomembnih drugih med oživljanjem, prav tako podpirajo prisotnost svojcev tudi evropske smernice za reanimacijo. Dejstvo je, da prisotnost svojcev med reanimacijo še ni utečena praksa in se nam ob tem nehote porajajo določeni pomisleki. Za to, da se svojcem in pomembnim drugim ponudi izbira glede prisotnosti, morajo biti izpolnjeni določeni prostorski pogoji, vsekakor mora biti tudi celoten reanimacijski tim glede tega dodatno izobražen. Eden od članov tima pa se mora posvetiti prisotnemu svojcu in mu nuditi vse potrebne informacije in psihično podporo tekom oživljanja in po njem.

Na vsakem sestanku EfCCNa je nekaj časa namenjenega tudi predstavitvam posameznih držav oz. nacionalnih združenj za »critical care«. Tokrat so svojo dejavnost predstavila združenja iz Hrvaške, Grčije in Francije.

Pričele so se že priprave na 3. kongres EfCCNa jeseni leta 2008 v Italiji v Firencah, kamor smo povabljeni tudi mi, da sodelujemo tako s strokovnimi prispevki kot tudi z udeležbo. Kongres leta 2011 bo na Danskem v Kobenhavnu, letošnje jesensko srečanje EfCCNa pa v finskem mestu Oulu.

Po dvodnevnem intenzivnem delu smo si tretji dan »privoščili« še dan oddiha. Gostiteljica ga. Evanthia Georgiou je z nekaj kolegicami za udeležence sestanka organizirala pol dnevni izlet po otoku, začenši z obiskom arheološkega muzeja v Nikoziji, kjer smo izvedeli nekaj o umetnostno zgodovinskih najdbah na otoku, sledila je pot z avtobusom proti jugu otoka mimo vasic, kjer živi še tradicija, predvsem izdelovanje čipk in izdelkov domače obrti, nadaljevali smo do morja, kjer so nanizani znani turistični kraji. Seveda smo se seznanili tudi s kulinarično ponudbo, ki nas je vse po vrsti navdušila.

Za konec še nekaj besed o Cipru, za Sicilijo in Sardinijo tretjem največjem Sredozemskem otoku. Po grški mitologiji je to rojstni kraj Afrodite, boginje lepote in ljubezni. Ciper leži na križišču poti med Evropo, Azijo in Afriko precej bližje Siriji kot Grčiji, kar mu daje zelo pomemben strateški položaj v Sredozemlju. Tu so se v preteklosti srečevale številne civilizacije. Danes živi na otoku manj kot milijon prebivalcev, od tega 80 procentov Grkov, tretjina otoka pa je od leta 1974 pod turško okupacijo. Leta 2004 se je otok pridružil Evropski uniji. Številni ostanki preteklosti, naravne lepote, mediteranska klima in prijaznost ljudi dajejo otoku svojevrsten pečat in značaj atraktivne turistične destinacije.