Sodelovanje v tujini
30 Sep 04
Poročilo z jesenskega srečanja EfCCNa v Cambridgu

11. in 12. septembra 2004 je v Cambridgu v Angliji potekalo srečanje članic EfCCNa (European Federation of Critical Care Nurses Associations). EfCCNa trenutno šteje že 23 različnih evropskih držav članic. Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov urgentne medicine je vključena v to Evropsko združenje že nekaj let.
Tokrat je bila gostiteljica srečanja BACCN (British Association of Critical Care Nurses), ki je Britansko združenje za zdravstveno nego življenjsko ogroženega bolnika. Srečanje je potekalo v hotelu Arundel. Glavne značilnosti prijaznega univerzitetnega mesta so številni kolidži, ozke ulice, reka Cam ki se vije skozi mesto, značilni angleški parki in starejše opečne zgradbe z belimi ali zelenimi okni. Pridih preteklosti se staplja s sodobnostjo, čeprav so Otočani nekoliko samosvoji in prisegajo na tradicijo.

Dnevni red srečanja je bil kot ponavadi precej natrpan, na začetku nas je pozdravil gospod John Albarran kot domačin in voditelj srečanja. Prisluhnili smo poročilu s spomladanskega srečanja v Innsbrucku in poročilu o delovanju EfCCNa do septembra. Komunikacija med članicami med posameznimi srečanji poteka predvsem preko elektronske pošte. še posebno aktivne v tem času so bile skupina za izobraževanje, skupina za pripravo programa izmenjave, skupina za pripravo konference v Amsterdamu naslednje leto.

Skupina za izobraževanje je pripravila okvirne smernice za izobraževanje za področje zdravstvene nege življenjsko ogroženih bolnikov (position Statement on Post Registration Critical Care Nursing Education within Europe), izhajajoč iz Madridske deklaracije, Posamezne evropske države imajo zelo različno organizirano izobraževanje za »critical care«, Slovenija je ena redkih držav, kjer formalnega izobraževanja še nimamo. Glede vse večjih zahtev po znanju, obvladovanju veščin in spretnosti, po širjenju kompetenc in odgovornosti je izobraževanje za medicinske sestre, ki delajo z življenjsko ogroženimi bolniki, nujnost.

Ena od prioritetnih nalog EfCCNa je sodelovanje in povezovanje medicinskih sester po Evropi. Skupina za pripravo programa izmenjave ("exchange programme") je pripravila natančna navodila za gostitelje, ki bodo pripravljeni za teden dni sprejeti tuje medicinske sestre. Vsaka država naj bi posredovala naslove treh enot za »critical care«, ki bi morale pripraviti natančne vsebine oz. strukturiran program. Medicinske sestre se v zdravstveno nego ne bi neposredno vključevale, ampak bi bile predvsem opazovalke, seznanile bi se z načinom dela in organizacije v posameznih bolnišnicah oz. državah.

Konferenca v Amsterdamu bo od 10.-12.11.2005 in bo druga po vrsti, za Parizom (1. 2002), kjer je aktivno sodelovala tudi naša sekcija. Tematika konference bo s področja zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika, nanjo smo vabljeni tako kot udeleženci kot tudi predavatelji. Rok za oddajo prispevkov je marec 2005, okvirni program pa je objavljen na spletni strani. Vabljeni vsi, ki delate na tem področju!

Prihodnje leto bo spomladansko srečanje v Sloveniji. Na sestanku bodo sprejete določene spremembe statuta zaradi potrebe po še večji organiziranosti, učinkovitosti in vplivnosti organizacije.

Informacije o združenju EfCCNa in o njenih aktivnostih so na voljo na spletni strani www.efccna.org.