Poročilo s 3. kongresa WFCCN (Manila, Filipini; 26.-28.2.2006)
Objavljeno: 1.03.2006
Avtor: Drago Satošek, dipl. z.n.

Poročilo s 3. kongresa Svetovnega združenja za zdravstveno nego življenjsko ogroženega bolnika in s sestanka Council World Federation of Critical Care Nursing (WFCCN) Manila, Filipini

Drago Satošek, dipl. z.n., član IO pri Sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci, predstavnik za Slovenijo pri WFCCN, predstavnik CONNECT-a za Slovenijo

»Gostiteljica letnega sestanka WFCCN (World Federation of Critical Care Nurses) so bili Filipini. Sestanek je potekal v sklopu 3. kongresa Svetovnega združenja medicinskih sester za življenjsko ogroženega pacienta (WFCCN), ki je potekal v času od 26. do 28. februarja 2006.«
Sestanek WFCCN je potekal 25. februarja 2006 od 9. do 17. ure. Sestanek smo pričeli s pozdravnim govorom predsednice Marie Isabelite C. Rogado ter nekdanjega predsednika g. Geda Williamsa. Po uvodnih govorih je sledila predstavitev vseh ostalih udeležencev sestanka. Prisotni so bili predstavniki iz vseh kontinentov. Slovenijo (Sekcijo medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci) sem zastopal Drago Satošek.

Od februarja sem novi član Sveta WFCCN, kjer sem nadomestil ga. Slavico Klančar, ki je ostala v WFCCN kot svetovalka in pobudnica ustanovitve tega združenja. Ker sem jo že prej nadomeščal v Argentini na 2. Svetovnem kongresu, sem se počutil bolj izkušenega, pa tudi njeno znanje in povezave bom lahko še uporabljal, saj se dogovarjava in sodelujeva še naprej. Po potrditvi zapisnika iz sestanka v Buenos Airesu, Argentina, smo se lotili dnevnega reda (predstavitev dela in aktivnosti izvršilnega odbora, finančni plan, sprejetje države gostiteljice za naslednji sestanek WFCCN…). V preteklem letu sta za članstvo v WFCCN zaprosili še dve državi, med katerima je tudi Hrvaška. Število članic se bliža številki 30. Lansko leto sta bili uradno sprejeti dve deklaraciji in sicer Madridska deklaracija ter Deklaracija iz Buenos Airesa, ki si jih lahko ogledate na spletu (www.wfccn.org) ali v spletni reviji CONNECT (www.connectpublishing.com). Letos pa so predstavili vsebine nove izjave, ki jo pripravlja WFCCN. Le ta se bo nanašala na pravice kritično bolnih pacientov. Tudi ta kongres je namenil veliko pozornosti pravicam kritično bolnih pacientov in njihovih sorodnikov.


3. kongres WFCCN se je začel 26. februarja 2006 v zgodnjih jutranjih urah. Med otvoritveno slovesnostjo so na oder prinesli zastave vseh članic WFCCN ter predstavniki posameznih držav smo prišli na oder v narodnih nošah. Nato so prižgali svetilko, ki je gorela ves čas kongresa. Za tem so sledili pozdravni govori tako predsednice WFCCN kot ostalih vodilnih ljudi filipinskih organizacij ter prebrana so bila pozdravna pisma predsednice Filipinov ga. Gloria Macapagal Arroyo ter predsednice ICN ga. Hiroko Minami, ki je pohvalila razvoj WFCCN in njegovo delo. Otvoritveno slovesnost smo zaključili z molitvijo. Prvi dan so bile zastopane teme kot so Varnost pacienta ter medicinske sestre, Kardiologija, Izobraževanje medicinskih sester v critical care, Nevrologija in monitoring, Zaprt sistem aspiracije ter uporaba laringealne maske. V sklopu plakatov sem predstavil plakat z naslovom »Knowledge and Competitions between recomendation and Clinical practice«, ki smo ga izdelali z ga. Slavico Klančar ter ga. Marijo Špelič, ki bo sodelovala v okviru strokovne skupine critical care naše Sekcije še naprej iz področja pulmologije ter nam dajala strokovne nasvete.


Drugi dan kongresa smo imeli poleg obsežnih in zanimivih strokovnih temah tudi sestanek CONNECT-a. Že lansko leto na kratko predstavil to spletno revijo, zato ne bi veliko pisal o njej. Je dostopna brezplačno vsem na spletni strani www.connectpublishing.com. Veselilo nas bi, če bi več slovenskih medicinskih sester prebiralo to revijo. Dobrodošli so seveda tudi članki, ki bi jih lahko objavili (za več informacij me lahko kontaktirate po e-mailu, naslov najdete na www.urgenca.org). Poleg udeležbe na sestanku ter predavanjih sem imel tudi vabljeno predavanje, ki sva ga napisala z ga. Slavico Klančar. To je bilo polurno predavanje z naslovom »Relation between critical care nurses and relatives of critically ill patients.« V njem smo uspešno predstavili tudi novi pisani Dokument o pisni komunikaciji med medicinsko sestro in sorodniki kritično bolnega pacienta. Bili smo zelo dobro sprejeti, prav zaradi dejstva, da smo izdelali ta dokument, ki sem jim zdi zelo uporaben. Tudi sam sem bil zelo navdušen z sprejemom vabljenega predavanja.
Zvečer smo imeli skupno večerjo v filipinskih narodnih oblačilih. Bilo je zelo zabavno, seveda pa ni manjkalo plesa ter dobre azijske hrane. Zadnji dan kongresa so se nadaljevala strokovna predavanja Jaz sem imel čast da vodim sklop predavanj z naslovom »Emerging roles and nursing immage in the 21st Century«. V popoldanskih urah je sledila še zaključna slovesnost.
Ta kongres je bil je zelo kvaliteten in pester. Bilo bi zelo koristno, če bi se takih kongresov udeležilo več slovenskih medicinskih sester. Res je tokrat bilo daleč, toda za naše znanje je WFCCN nujen, tam se izdeluje naša doktrina in zato vabim medicinske sestre na področju zdravstvene nege življenjsko ogroženih bolnikov, da spremljajo dogodke na tem področju, saj vse strokovne smernice in nasvete za svoje delo dobimo ravno tam. Vesel sem, da vsaj oni prepoznajo pomembnost našega razvoja, saj smo vedno v prvih vrstah, ko skrbimo za tako dragocenost kot je človeško življenje in se počutimo pomembni, tega nam pač nihče ne more vzeti. Včasih malo podcenjevanja nekaterih izzove ravno nasproten efekt.

Predstavniki WFCCN smo se na zaključnem sestanku srečali še 1. marca, ki je potekal na filipinskem podeželju. V dopoldanskih urah smo si ogledali vulkan ter imeli sprehod po tropskem gozdu. V popoldanskih urah pa smo imeli še sestanek, kjer smo predvsem govorili o prihodnosti združenja.

Manila mi bo ostala v nepozabnem spominu, za kar se zahvaljujem spoštovani ga. Slavici Klančar za moralno in strokovno podporo, Sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci, ki mi je omogočila udeležbo na kongresu ter podjetjema Johnson & Johnson ter Schering-Plough.