Od mavčarja do ortopedskega tehnologa seminar z učno delavnico – sodobni trendi v imobilizaciji (Ljubljana, 17.3.2006)
Objavljeno: 30.03.2006


Od mavčarja do ortopedskega tehnologa

Delo mavčarja je zelo specifično in tisti, ki ga opravljajmo potrebujemo znanja in spretnosti, ki jih ni možno pridobiti v programu izobraževanja na zdravstveni šoli. Zato se je v klinični praksi že leta 1998 pojavila iniciativa za ureditev poklica. Ureditev poklica bo prinesla koristi za uporabnike in izvajalce, jasne kompetence in odgovornosti, večjo kvaliteto dela in poenotenje doktrine na področju imobilizacije.
Predlagatelji pobude za pripravo poklicnega standarda na Centru republike Slovenije za poklicno izobraževanje so bili leta 2003: Zbornica zdravstvene nege Slovenije, Ministrstvo za zdravje in Klinični center, KO za trevmatologijo. Pobudo so oblikovali Petra Kersnič, Miha Okrožnik, Slavica Klančar in Zvezdana Pratnekar. Ustanovljena je bila delovna skupina v sestavi:
  • Miha Okrožnik - Klinični center
  • Slavica Klančar - Klinični center
  • Sandra Naka - Klinični center
  • Boštjan Gluhar - Splošna bolnišnica Jesenice
  • Julijan Špes - Bolnica Celje
  • Jelka Drobne – CPI
  • Klement Drofenik – CPI – (Koordinacija pri pripravi standarda)


  • Pri delu so sodelovali tudi: Darja Cibic iz Ministrstva za zdravje, Petra Kersnič iz Zbornice zdravstvene nege, Draga Štromajer s Sekcije ter gospe Jelka Drobne in Veronika Šlander iz Centra za poklicno izobraževanje.

    Po ustanovitvi delovne skupine je počasi začel nastajati najprej profil poklica, nato poklicni standard in na koncu tudi Katalog standardov strokovnih znanj in spretnosti za poklicno kvalifikacijo ortopedski tehnolog /ortopedska tehnologinja.

    V letih 2003 in 2004 ko so nastajali zgoraj navedeni dokumenti, se je pokazalo, da je poklic mavčar/mavčarka glede na zahtevnost na šesti stopnji, in da tisti ki ga opravljajo morajo na nek način pridobiti enotna dodatna znanja in spretnosti, ter jih pokazati pred uradno določeno komisijo na državnem nivoju. Šele po opravljenem izpitu bi pridobili certifikat za samostojno opravljanje poklica ortopedskega tehnologa /tehnologinje.

    Pri delu je imela delovna skupina podporo Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgentni medicini, Združenja za urgentno medicino, gospe Darje Cibic iz Ministrstav za zdravje ter gospe Petre Kersnič iz Zbornice zdravstvene nege Slovenije.
    Soglasje za poklic ortopedskega tehnologa sta izdala Razširjeni strokovni kolegij za zdravstveno nego Slovenije in Društvo travmatologov Slovenije.

    Sedaj ko imamo v Uradnem listu republike Slovenije objavljen Katalog in Standard poklica ortopedskaga tehnologa / tehnologinje je pred nami nov izziv. Poklicna skupina mavčarjev mora izpeljati izobraževanje in usposabljanje ter pridobivanje poklicnih certifikatov. Samo tako bo možno doseči zastavljene cilje o enotni doktrini, standardizaciji postopkov ter visoki kakovosti dela.