Poročilo s sestanka EfCCNa v Budimpešti
Objavljeno: 29.11.2006
Avtor: Maruša Brvar

POROČILO S SESTANKA EFCCNA V BUDIMPEŠTI

Maruša Brvar


Skupinska slika udeležencev srečanja pred hotelom v Budimpešti

28. in 29. 10. 2006 je v Budimpešti na Madžarskem potekalo jesensko srečanje evropskega združenja za zdravstveno nego življenjsko ogroženih bolnikov EfCCNa, ki sem se ga udeležila kot predstavnica Sekcije medicinskih sester v urgenci. Tokratno srečanje je bilo že osemnajsto po vrsti.
Pot z vlakom do madžarske prestolnice je bila sicer dolga, a na račun lepega, za ta čas nenavadno toplega in sončnega vremena ter v žareče jesenske barve odete pokrajine udobna in prijetna. Budimpešta je milijonsko mesto, ki se razkošno razprostira na obeh bregovih Donave. Mogočna arhitektura mesta priča o bleščeči zgodovini in pomembnem položaju, ki sta ga tako mesto kot država zavzemala v preteklosti.

Po uvodnih jutranjih pozdravih gospe Judit Jakab , predstavnice madžarskega združenja za »critical care« in predsednika združenja EfCCNa gospoda Wouterja de Graafa smo pričeli z delom v skupinah oziroma odborih. V okviru združenja je formiranih več stalnih odborov, npr. za izobraževanje, za mednarodne izmenjave, za raziskovanje in za pripravo kongresov.

Odbor za izobraževanje, v katerem sodelujemo tudi mi in deluje ves čas od ustanovitve združenja, saj EfCCNa smatra izobraževanje kot eno najpomembnejših nalog, pripravlja smernice za oblikovanje izobraževalnih programov, ki bodo usklajeni z novimi direktivami Evropske unije. V evropskem prostoru so prisotne zelo velike razlike glede načina izobraževanja medicinskih sestrer, še posebno na področju zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika. Več držav formalnega izobraževanja za to področje še nima, tudi Slovenija ne. Stališče EfCCNa je, da lahko le ustrezno strokovno usposobljena in izobražena medicinska sestra izvaja zdravstveno nego življenjsko ogroženega bolnika, ki je eno najzahtevnejših področij, pomanjkanje znanja dokazano vodi v napake in neželjene dogodke v škodo bolnika.

Skupina, ki se ukvarja z raziskovanjem, pripravlja anketo, s katero bi pridobili podatke, katere teme iz področja zdravstvene nege življenjsko ogroženih bolnikov postavljajo evropske medicinske sestre kot prioritetna raziskovalna področja. V okviru skupine je bila že izvedena študija o prisotnost svojcev med oživljanjem. EfCCNa je sprejela tudi uradno stališče o podpori prisotnosti svojcev in pomembnih drugih med oživljanjem.

Pričele so se že priprave na 3. kongres EfCCNa jeseni leta 2008 v Italiji (Toskana), kamor smo povabljeni, da sodelujemo tako s strokovnimi prispevki kot tudi z udeležbo.

Spletna stran www.efccna.org, na kateri je na voljo več informacij o združenju, je prenovljena, objavljeni so tudi podatki o bolnišnicah v različnih evropskih državah, ki so pripravljene sprejeti medicinske sestre, ki delajo na področju zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika, na enotedensko izobraževanje oz. organiziran delovni obisk.

Srečanja združenja »EfCCNa« tradicionalno potekajo v delovnem, sproščenem in prijateljskem vzdušju, kjer imajo vsi udeleženci iz več kot 20 evropskih držav članic možnost , da tvorno sodelujejo s svojimi mnenji, stališči in predlogi in uresničujejo geslo »S skupnim delom do večjih dosežkov«. Prijazna gostiteljica srečanja gospa Judit Jakab je za vse udeležence sestanka organizirala tudi dve urni ogled mesta z avtobusom, da smo imeli priložnost videti vse glavne znamenitosti in začutiti utrip mesta. Domov smo se vrnili polni lepih vtisov in načrtov za prihodnje delo. Naslednje srečanje do spomladi 2007 na Cipru.