Strokovni izlet v Udine z ogledom bolnišnice
Objavljeno: 5.10.2007
Avtor: Vida Bračko

Strokovni izlet v Udine z ogledom bolnišnice

Vida Bračko

Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci je 5. oktobra 2007 organizirala strokovni izlet v Udine. Povabili smo člane razširjenega izvršilnega odbora Sekcije in nekatere posameznike, ki ves čas sodelujejo z nami. Pridružile so se nam tudi častne članice; ga. Slavica Klančar, ga. Melanja Plančak in ga. Bogdana Winterleitner. Odpravili smo se na ogled bolnišnice Santa Maria Della misericordia v Udinah, predvsem njenega urgentnega oddelka. Ogled nam je omogočil predstavnik EfCCNe, predsednik Italijanskega združenja Aniarti g. Elio Drigo.
Nekateri udeleženci so pot pričeli v zgodnjih jutranjih urah (Maribor, Novo mesto), drugi smo se jim nekoliko kasneje pridružili v Ljubljani. Dobre volje smo krenili v smeri Primorske, kjer sta se nam na mejnem prehodu pridružili še članici iz Izolske bolnišnice, ki sta nas presenetili z okusnimi rogljički.
Pot je hitro minila in z našim avtobusom smo se lahko pripeljali kar do vhoda v bolnišnico. Opazili smo nekaj parkirnih mest ob vhodu za krajši postanek in večje parkirišče v neposredni bližini. Vhod v urgentni oddelek je ločen od ostalih vhodov v bolnišnico. Sprejela nas je glavna medicinska sestra oddelka ga . Rosseta Mattieligh. Povedala nam je nekaj osnovnih podatkov o bolnišnici in njeni organizaciji, ki je ena večjih v regiji. Dnevno pregledajo približno 200 pacientov, letno pa okrog 60.000. Predstavila nam je njihov način dela in predvsem odgovarjala na naša številna vprašanja. Kar nekaj vprašanj je bilo v povezavi s triažo pacientov, ki jo medicinske sestre opravljajo s pomočjo posebnega računalniškega programa. Glede na pacientove težave medicinska sestra vnese zahtevane podatke, ki jih pridobi od pacienta, spremljevalcev oz. jih opazi, izmeri in računalniški program na podlagi zbranih podatkov vsakemu pacientu določi ustrezno barvo. Te barvne skupine so štiri in vsaka barva pomeni določen časovni okvir v katerem naj bi pacient bil sprejet v medicinsko obravnavo. »Rdeči« gredo takoj naprej, medtem ko »beli« in »zeleni« čakajo v čakalnici, da jih pokličejo. Seveda se tekom čakanja oz. obravnave ta skupina lahko spremeni glede na stanje pacienta.
Potem smo si ogledali prostore oddelka in notranjo organizacijo. Paciente sprejme medicinska sestra, ki posreduje splošne podatke administraciji. Čakalnica, kjer čakajo pacienti, je pod video nadzorom in ločena od ambulantnih prostorov. Ambulante so različno opremljene, v vseh je računalnik, da lahko zdravstveni delavci sproti vnašajo podatke, meritve, opažanja. Manjše operativne posege vršijo v samih ambulantah, medtem ko so operacijske sobe priključene različnim oddelkom in so zato na različnih lokacijah. Imajo večji prostor za oživljanje z možnostjo rentgenske diagnostike in ostale diagnostike z vso potrebno medicinsko in tehnično opremo. Med ogledom se nam je pridružil primarij, vodja urgentnega oddelka, ki nam je razkazal še hospitalni del urgentnega oddelka, ki je ločen od ambulant in se nahaja v drugem nadstropju. Tukaj sprejmejo paciente v dvoposteljne sobe na opazovanje in za dodatno diagnostiko za dan ali tudi več dni. Oddelek je odprt svojcem neprekinjeno 24 ur.
Seveda pa smo spraševali tudi o njihovi kadrovski zasedbi, o delovnem času in plačah. Če bi želeli, bi našo »trideseterico« kar takoj zaposlili, saj jim zelo primanjkuje medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov.
Veliko vprašanj je ostalo še neodgovorjenih, ker je čas namenjen obisku prehitro potekel. Bili smo zadovoljni z videnim, določene stvari so podobne kot pri nas, največ navdušenja pa je požel računalniški program za pomoč pri razvrščanju pacientov glede nujnosti obravnave.
Po ogledu smo namenili kratek čas še za eventuelne nakupe in se potem vrnili proti Sloveniji, kjer smo med ankaranskimi griči v prijetnem ambientu ob glasbi in dobri hrani sklenili naše strokovno in družabno druženje.