Poročilo z 2. Evropskega kongresa zdravstvene nege življenjsko ogroženega pacienta (EfCCNa)
Objavljeno: 30.11.2005
Avtor: Maruša Brvar, Draga Štromajer

Poročilo z 2. Evropskega kongresa zdravstvene nege življenjsko ogroženega pacienta


2. evropski kongres za zdravstveno nego življenjsko ogroženega pacienta je potekal od 10. 11. – 12. 11. 2005 v Amsterdamu na Nizozemskem. Kongres je pripravilo evropsko združenje – European federation of Critical Care Nursing associations (EfCCNa), katerega član je tudi Slovenija s Sekcijo medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci, ki je aktivno sodelovala tako v pripravi kot tudi na samem kongresu.

Dan pred tem  je bil redni sestanek EfCCNa.  Uvodnim pozdravom so sledila poročila o dogajanju v času od zadnjega sestanka v aprila Ljubljani. Komunikacija med člani poteka večinoma preko elektronske pošte. EfCCNa je od sedaj tudi uradno registrirana na Nizozemskem, kar bo formalno olajšalo delovanje v okviru EFN (European Federation of Nurses).  Poslušali smo poročilo medicinske sestre iz Italije, ki se je kot prva udeležila programa mednarodne izmenjave, obiskala je bolnico na Nizozemskem. V okviru EfCCNa se pripravlja študija o zdravstveni negi v času umiranja »Venice« (View of European nurses on end of life care). Naloga EfCCNa bo tudi izdelava priporočil glede zaposlovanja medicinskih sester na področju »critical care«.Precej pozornosti je bilo namenjene pripravi na kongres. Na spletni strani www.efccna.org se lahko podrobneje seznanite z delovanjem organizacije.


Kongresa se je iz Slovenije udeležilo šest medicinskih sester. Članica Sveta EfCCNa Maruša Brvar se je najprej udeležila sestanka, na samem kongresu pa je predstavila članek z naslovom »Monitoring for cardiac arrhythmias in patients with acute self poisoning«, ki so ga pripravile skupaj s Slavico Klančar, Marijo Bručan in Slavico Kojanič. Asja Jaklič in Veronika Jagodic iz Infekcijske klinike v Ljubljani sta predstavili poster z naslovom »Quantitative assessment of nurses work in intensive care units: comparison of the tiss-28 scoring system with the classification system used in Slovenia«. Kot člani EfCCNa pa smo v obliki posterja predstavili še desetletno delovanje Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci. Tako predavanje kot posterji so bili zelo dobro sprejeti in ob vseh se je razvila živahna diskusija.

 

Predstavniki evropskih držav so na kongresu predstavili svoje izkušnje, raziskave in probleme iz prakse zdravstvene nege. Nekaj je bilo tudi mednarodnih raziskav, predvsem na temo izobraževanja. Sicer pa so bila predavanja razdeljena po več tematskih sklopih: pediatrična zdravstvena nega, izkušnje svojcev in medicinskih sester, kadar so svojci prisotni ob življenjsko ogrožujočih stanjih, med oživljanjem, novosti v obvladovanju bolečine, razvoj tehnologije in njeno spremljanje, kontrola okužb, celostna obravnava pacientov skozi vsa življenjska obdobja, obravnava poškodovanca, obravnava kardiološkega pacienta... Belgijci so zelo nazorno prikazali delo mednarodne zdravstvene ekipe ob naravni katastrofi tsunami v JV Aziji. Predstavljene so bile izkušnje pacientov, kako so doživljali zdravljenje v intenzivnih enotah. Kar nekaj je bilo narejenih raziskav o terapiji z glasbo v intenzivnih enotah. Govora je bilo tudi o načrtovanju zaposlovanja ustrezno izobraženega kadra, o opremi. V učnih delavnicah pa so  med drugim dobili nekaj praktičnih napotkov glede pisanja strokovnih člankov, o bazi podatkov, kjer najdemo strokovne članke ipd.

 

Enotna ocena vseh udeleženk je bila, da strokovno ne zaostajamo za ostalimi evropskimi državami, so pa opazne razlike v kompetencah in odgovornostih pri opravljanju našega dela. Program kongresa je bil resnično pester in zanimiv, vseh udeležencev kongresa je bilo približno 400, naslednji kongres pa bo čez tri leta v Italiji.

 

Sprehodili smo se tudi po Amsterdamu, ki je izredno slikovito in živahno mesto, si ogledali nekaj znamenitosti, med drugim cvetlično tržnico, kjer smo se opremile s tulipani. Upamo, da bodo naslednjo pomlad krasili naše vrtove in nas spominjali na lepe trenutke, ki smo jih preživele na Nizozemskem.

 

Na koncu bi se radi zahvalili Zbornici – Zvezi, ki nam je finančno pomagala, da smo se udeležili kongresa, prav tako pa gre zahvala sponzorjem, ki so prav tako pripomogli, da smo bili predstavniki Slovenije vidni na kongresu.

 

 

Udeleženke Kongresa iz Slovenije
Udeleženke Kongresa iz Slovenije

Iz leve proti desni – pred razstavljenim plakatom o desetletnem delovanju Sekcije: Asja Jaklič, Veronika Jagodic, Rozana Prešeren, Draga Štromajer, Slavica Kojanič, Maruša Brvar