Poročilo s 1. kongresa WFCCN
Objavljeno: 30.09.2004
Avtor: Slavica Klančar, Draga Štromajer

PRVI SVETOVNI KONGRES ŽIVLJENJSKO OGROŽENEGA BOLNIKA

 

V času od 13. 9. do 15. 9.2004 je v Angleškem univerzitetnem mestu Cambridge potekala 2. internacinalna konferenca Britanskega združenja za zdravstveno nego življenjsko ogroženega bolnika - British Association of Critical Care Nurses - BACCN in prvi svetovni kongres življenjsko ogroženega bolnika - World federation of Critical Care Nurses - WFCCN.


Konference smo se udeležile tudi medicinske sestre in zdravstveni tehniki iz Slovenije. Kar 27 se nas je odpravi­lo na pot, med nami je bila tudi generalna sekretarka Zbornice - Zveze ga. Petra Kersnič, ki nam je bila v oporo in spodbudo, poskrbela pa je tudi za dobro voljo in smeh.

Organizacijo potovanja je na pobudo Sekcije medicin­skih sester in zdravstvenih tehnikov urgentne medicine prevzela turistična agencija Condor Travel iz Celja, ki je potovanje odlično izpeljala.

Pred kongresom smo si ogledali London, kjer nam je vodiče pokazal večino znamenitosti in občutili smo utrip življenja Londončanov. Zamudili nismo niti menjave straže pred Backingamsko palačo. Polni vtisov smo v nedeljo zvečer prispeli v Cambridge, šli na kratek spre­hod po mestu in si ogledali nekaj znamenitih univerz. Predvsem smo bili navdušeni nad urejenosljo parkov in vrtov znotraj univerzitetnega naselja.

V ponedeljek pa smo se odpravili na kongres. Po otvoritvi in uvodnih predavanjih smo nestrpno pričako­vali nastop Slavice Klančar, ki je imela vabljeno uvodno predavanje. V predavanju z naslovom »Globalne per­spektive zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika v Sloveniji« je predstavila smernice razvoja zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika v Sloveniji. Predavanje je bilo dobro sprejeto, kar je potrdila živahna diskusija po predstavitvi. V drugi dvorani pa se je na nastop pripravljal Matej Mazič, ki je predstavil predavan­je »5-letna analiza kardiopulmonalnih reanimacij v Celju in izid po uspešnem oživljanju« Tudi Matejevo preda­vanje je bilo med poslušalci dobro sprejeto. Oba preda­vatelja sta svoja nastopa odlično opravila.

Ob poslušanju ostalih predavanj smo se strinjali, da v naši zdravstveni negi sledimo tako evropskim kot tudi svetovnim tokovom in smo primerljivi z njimi. Srečujemo se s podobnimi težavami in vprašanji. V večini evropskih držav primanjkuje medicinskih sester, pogosti so stresi na delovnih mestih, prisotno je izgorevanje. Zavzemajo se za nacionalno dogovorjene kompetence prakse zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika, z ustrezno izo­brazbo. Veliko je bilo govora o etičnih in pravnih dilemah, o napakah v zdravstveni negi in odgovornosti medi­cinske sestre. Predstavljene so bile izkušnje bolnikov, pri katerih so bili njihovi najbližji prisotni v vseh obdobjih zdravljenja, kar se je izkazalo dobro za bolnika. Nekaj pre­davanj je bilo o umiranju in smrti, individualnem pristopu s poudarkom na zasebnosti. Poudarjen je bil pomen komunikacije, uporabe sodobne informacijske tehnologije v praksi zdravstvene nege in za področje izo­braževanja. Predstavljeno je bilo veliko raziskav, narejenih v praksi medicinskih sester. Zanimiva in aktualna so bila predavanja o preprečevanju infekcij in bolnišničnih okužb.

Potrditev o tem, da strokovno sledimo najnovejšim standardom, je tudi prva nagrada med 64 predstavljenimi posterji avtoric Maruše Brvar, Slavice Klančar, Marije Bručan, Bojane Korošec, Metke Mazi in Zmage Skok z naslovom »Klinična pot bolnika z akutnim koronarnim sindromom z vidika zdravstvene nege«. Komisija, ki je ocenjevala posterje, je trdo delala dva dni, preden se je od­ločila določiti zmagovalca.

 

Avtorice z nagrajenim posterjem

Avtorice z nagrajenim posterjem


Slavica Klančar in Melanija Plančak sta kot članici or­ganizacijskega odbora kongresa sodelovali v ocenjevanju ustnih predavanj in v predsedstvih posameznih sklopov predavanj ter se udeležili sestankov strokovnega združenja, ki so bili organizirani pred konferenco in takoj po njej.

Prijetna druženja so se nadaljevala s slavnostno večer­jo, kjer so podelili certifikate ustanovnim članicam Svetovnega združenja - WFCCN. Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov urgentne medicine je kot članica sodelovala pri ustanovitvi. Certifikat o ustanovitvi je prejela Slavica Klančar, ki je tudi članica Sveta sve­tovnega združenja.

 

Svečana podelitev certifikata

Svečana podelitev certifikata


Naj nekoliko predstavimo Svetovno združenje. Ustanov ljeno je bilo oktobra 2001, včlanjenih je 17 strokovnih združenj, ki zastopajo posamezne države in regije, med drugim tudi južna Azija, Južna Amerika, ZDA. Na skupnem ses­tanku evropskega in svetovnega združenja se za zdaj niso uspeli dogov­oriti, da bi se evropsko združenje vključilo tudi kot celota, vključene pa so posamezne države - Norveška, Danska, Islandija, Nizozemska, Anglija, Slovenija.

Svetovno združenje 4-krat letno izda časopis Connect, kjer predstavljajo svoje

delovanje in objavljajo strokovne članke. Sklep na ses­tanku je bil, da se poster, ki je dobil prvo nagrado na kon­ferenci, objavi v časopisu in tudi na spletnih straneh (www.wfccn.org). Časopis Connect je dosegljiV tudi po elektronski pošti vsem članom WFCCN. Vsak posameznik mora izbrati svoje geslo, da nemoteno bere članke. Urednik časopisa Connect je Anglež Paul Fulbrook, ki vabi k sodelovanju s strokovnimi članki.

Naslednje srečanje WFCCN je avgusta 2005 v Buenos Airesu, kjer bo tudi sestanek Sveta združenja.

Lepo je bilo biti Slovenec na tej konferenci. Bili smo prepoznavni in dostikrat javno omenjeni in predstavljeni. Veliko je bilo prijetnih druženj, izmenjav mnenj, navezo­vanj novih poznanstev in prijateljstev. Naš cilj je bil dosežen, vsi smo se naučili kaj novega, dobili potrditev, pri čem smo dobri, in namig, v čem se moramo še izpopolnjevati.

Na koncu se želimo zahvaliti Zbornici - Zvezi za pod­poro in vsem donatorjem za pomoč pri realizaciji udeležbe na tako pomembnem srečanju, kot je svetovna konferenca.