Poročilo s seminarja Urgentni pacient – usklajenost dela in sodelovanje (Radenci, 15. in 16.10.2009)
Objavljeno: 23.11.2009
Avtor: Majda Cotič Anderle

Seminar Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci je potekal 15 in 16.10.2009 v  Radencih.

Skozi strokovne teme se je odražal naslov seminarja »Urgentni pacient – usklajenost dela in sodelovanje«. V obravnavi urgentnih stanj, kot so krvavitve in poškodbe pri delovnih nesrečah je nujen multidisciplinaren pristop z usklajenim delom. Usklajeno delo in partnerski odnos pa sta  sestavna dela  kvalitetne zdravstvene oskrbe urgentnih pacientov.

Poseben dogodek  seminarja je bil sprejem in podelitev naziva Častna članica gospe Darji Cibic. Ta naziv podeljuje Sekcija posameznikom, ki so s svojim delom pomembno prispevali k razvoju in delovanju sekcije. Gospa Darja Cibic  pozna pomen in posebnosti urgentne zdravstvene nege, saj je v svoji poklicni karieri delala tudi v urgentnem bloku UKC Ljubljana.  S svojega delovnega mesta na Ministrstvu za zdravje je pomagala pri ustanovitvi sekcije in tudi kasneje  s svojimi idejami, strokovnostjo spodbujala rast in razvoj le te. Vedno je imela posluh za izobraževanje. Z njeno pomočjo je v našem prostoru. zaživela poklicna kvalifikacija ortopedski tehnolog. Darja Cibic se  je tako pridružila dosedanjim šestim častnim članom sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci.

Otvoritvi in kulturnemu programu so sledile strokovne teme. V prvem sklopu predavanj so bile obravnavane krvavitve s kirurškega vidika, v drugem  z internističnega. Skozi predavanja predavateljev iz kirurgije, interne klinike, prehospitala, anestezije in transfuziologije se je odražalo, kako kompleksen je pristop k takšnemu pacientu.

Udeleženci seminarja. V prvih vrstah nekateri člani organizacijskega odbora z gospo Darjo Cibic.
Udeleženci seminarja. V prvih vrstah nekateri člani organizacijskega odbora z gospo Darjo Cibic.

Partnerski odnos v urgentnih sitacijah ima svoje značilnosti, ki so jih predstavile predavateljice v popoldanskem sklopu predavanj. Seveda se pri tej temi ni dalo izogniti Zakonu o pacientovih pravicah.  Za nenačrtovan zaključek sklopa  je poskrbela gospa Darja Cibic  s citiranjem zapisov pacientov, za katere pa smo šele kasneje izvedeli, da so nastali pred več kot  štiridesetimi leti v   Angliji. Zveneli so sila aktualno.

Učne delavnice o oskrbi krvaveče rane,  transfuziji krvnih komponent in reanimaciji so bile dobro obiskane, saj so ponujale možnost praktičnega dela in pogovora s strokovnjaki.

Prvi dan se je zaključil z večerjo in plesom.

Predavanja o delovnih nesrečah so pripravili v Mariborskem urgentnem centru. Njihove prikaze pa je dopolnila kolegica iz Ljubljane, ki je predstavila najpogostejše delovne nesreče zdravstvenih delavcev in to je vbode z ostrim predmetom.

Sledili so se prikazi primerov in proste teme, nato pa odhod v Murskosoboško bolnišnico z namenom ogleda urgentne službe. V bolnišnici so nas izredno prijazno sprejeli. Predstavili so nam delovanje urgentne službe in razkazali prostore. Pogostili smo se tudi s sendviči in pecivom.  Program seminarja smo zaključili z ogledom vrtnarije, kjer vzgajajo prelepe  orhideje.

Ob seminarju je bil izdan zbornik predavanj v knjižni obliki.. V zborniku so tudi predavanja spomladanskega seminarja  ortopedskih tehnologov v Ljubljani.

 

Seminar je bil dobro obiskan, čeprav je bila udeležba manjša kot prejšnja leta. Mnenja udeležencev seminarja smo skušali dobit z vprašalnikom. Celotna organizacija seminarja je bila na lestvici od 1-5 ocenjena s  4.3,  ocene predavanj  3.9 , družabni program 4.8.

 

Naj se na koncu zahvalim vsem udeležencem za obisk in aktivno sodelovanje pri seminarju, sponzorjem  in vsem, ki so pripomogli, da je seminar dobro uspel.