Prva stran >> Članki
19 Jul 10
Poročilo s strokovnega seminarja „Prepoznava življenjsko ogroženega pacienta in reanimacija“

 Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v urgenci je 05.03.2010 v hotelu Delfin v Izoli organizirala strokovni seminar z učnimi delavnicami z naslovom »Prepoznava življenjsko ogroženega pacienta in reanimacija«. Predavanja in delavnice so pripravile medicinske sestre, sodelovali pa so tudi zdravniki, ki se vsakodnevno srečujejo z življenjsko ogroženimi pacienti. Seminar je bil priznan tudi kot obvezna vsebina s področja oživljanja. Vsebine s tega področja mora pridobiti v zadnjih petih letih licenčnega obdobja vsak imetnik licence zdravstvene in babiške nege.

 

V okviru seminarja je bil prvi sklop organiziran z enajstimi strokovno pripravljenimi in vedno aktualnimi predavanji s področja prepoznave življenjsko ogroženega in reanimacije.   S pozdravnim govorom sta predsednica sekcije Majda Cotič Anderle in direktor hotela Branko Simonovič pozdravila udeležence. Začelo se je Teoretičnimi osnovami zastoja srca in prepoznavo življenjsko ogroženega pacienta, predavanjem, ki ga je predstavil dr. Hugon Možina, nadaljevalo se je s temeljnimi postopki oživljanja in uporabo avtomatskega defibrilatorja, vzpostavitvijo dihalne poti in ventilacijo, monitoringom in prepoznavo ritmov ter defibrilacijo in elektrokonverzijo  Po odmoru je sledilo še predavanje timsko delo pri reanimaciji, aplikacija zdravil med reanimacijo, ohlajanje po srčnem zastoju, novejši tehnični pripomočki za oživljanje, prisotnost svojcev pri reanimaciji. Prvi sklop je bil zaključen s predavanjem Komunikacija s svojci življenjsko ogroženih, ki ga je zelo doživeto in poučno predstavila dipl. ms Tina Gros. Predavanja so postavila teoretične osnove za učne delavnice.

 

Po kosilu je sledil drugi sklop, ki je bil namenjen delavnicam. Organizirane so bile štiri različne delavnice (Vzpostavitev dihalne poti; Varna defibrilacija; TPO + AED; Timsko delo pri reanimaciji). Vsi udeleženci so bili razporejeni v štiri skupine. Vsaka skupina je prisostvovala v vsaki delavnici, ki  je udeležencem dala dodatna strokovna teoretična in praktična znanja. Na koncu delavnic je imel vsak udeleženec možnost preizkusiti svoje znanje v praktičnem in teoretičnem preizkusu znanja.

 

Seminar je s svojo vsebinsko zasnovo omogočal udeležencem, ki se redkeje srečujejo z  oživljanjem obnoviti oz. pridobiti temeljno znanje o oživljanju, hkrati pa ponudil  tistim, ki jim je oskrba življenjsko ogroženega skoraj vsakodnevno delo  nove vsebine in možnost izmenjave izkušenj.

 

Omenjenega seminarja »Prepoznava življenjsko ogroženega pacienta in reanimacija« se je udeležilo 70 medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov. Zaradi velikega zanimanja in dobre ocene seminarja smo se odločili na ponovitev seminarja in sicer 14.05.2010 ponovno v hotelu Delfin v Izoli. Tudi tokrat bo število mest  zaradi zagotovitve kvalitete dela v delavnicah omejeno.


Vljudno vabljeni vsi, ki vas to področje zanima.